Showing all 11 resultsSorted by latest
Gallant
| Bracelet materials: | Brown leather |
| Case material: | Stainless steel |
| Movement: | Quartz chrono |
$329
Commissioner
| Bracelet materials: | Ionic plated black steel |
| Case material: | Ionic plated black steel |
| Movement: | Quartz basic calendar |
$329
Pioneer
| Bracelet materials: | Black leather |
| Case material: | Stainless steel |
| Movement: | Quartz chrono |
$299
Hamilton INTRAMATIC AUTO 40MM BL BW LTHR
Material: American Classic Intra-Matic Auto
Caliber: H-10
Movement: Automatic
Case Size: 40mm
Case Material: Stainless steel
Dial Color: Blue
Crystal: Sapphire
Lug Width: 20mm
Water resistance: 5 bar/(50 meters)
Power Reserve: 80-hour power reserve
Material: American Classic Intra-Matic Auto
Caliber: H-10
Movement: Automatic
Case Size: 40mm
Case Material: Stainless steel
Dial Color: Blue
Crystal: Sapphire
Lug Width: 20mm
Water resistance: 5 bar/(50 meters)
Power Reserve: 80-hour power reserve
With a striking two-tone dial, the Intra-Matic Automatic has a vintage-infused style that will transition from the office to a weekend getaway without missing a beat. Powered by our exclusive H-10 movement featuring the anti-magnetic alloy Nivachron, this standout 40mm timepiece is precise, reliable and full of character.
$995
FREDERIQUE CLASSICS CARREE QUARTZ
| BRAND: | Frederique Constant |
| TYPE: | Strap |
| SIZE / DIAMETER: | 23x21mm |
| FEATURES: | Hours, Minutes, Stainless Steel, Leather Strap |
| WATCH WARRANTY: | 3 Years Warranty |
| CRYSTAL TYPE: | Convex Sapphire |
| WATCH ATM: | 3 Atm |
| COUNTRY OF ORIGIN: | Switzerland |
$695
KHAKI AVIATION AUTO
- Khaki Aviation Auto
- 46Mm Stainless Steel Case With Open Case Back
- Grey Dial
- Date Day Window At 3 O'Clock
- Brown Leather Strap
- Water Resistance 20 Bar (200M)
$995
HAMILTON KHAKI FIELD QUARTZ
- Khaki Field Quartz
- 40Mm Stainless Steel Case
- Black Dial
- Date Window At 3 O'Clock
- Beige Leather Strap
- Water Resistance 5 Bar (50M)
$445
JAZZMASTER VIEWMATIC AUTO
- Jazzmaster Viewmatic Automatic
- 44Mm Stainless Steel Case With Open Case Back
- Grey Dial
- Date Window At 3 O'Clock
- Brown Ostrich Leather Strap
- Water Resistance To 5 Bar (50M)
$1,095
JAZZMASTER AUTO
- Jazzmaster automatic
- 40mm stainless steel case with open case back
- White dial, date window at 3 o'clock
- Brown leather strap
- Water resistance to 5 bar (50m)
$725
EVERYTIME BIG GTS QTZ SS BLK LTH SIL DIA
| Reference: | T109.610.16.031.00 |
| Product Family: | Tissot Everytime |
| Diameter: | 36mm to 42.9mm |
| Length: | 42mm |
| Width: | 42mm |
| Thickness: | 6.45mm |
| Case Material: | 316L Stainless Steel |
| Crystal: | Scratch-Resistant Sapphire Crystal |
| Dial Description: | Silver Dial with Arabic Numerals |
| Numerals: | Arabic |
| Date: | No |
| Chronograph: | No |
| Swiss Made: | Yes |
| Bracelet / Strap: | Black Leather Strap |
| Buckle: | Standard Buckle |
| Movement Caliber: | ETA 902.101 |
| Battery Life: | Renata 364 |
| Power Reserve: | No |
| Functions Summary: | EOL |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Gender: | Men |
| Water Resistance: | 30m/100ft/3bar |
$200
Showing all 11 resultsSorted by latest



