Rings
Shop Our Range Below
Showing 5377–5424 of 5889 resultsSorted by latest
OPAL & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.16CT |
| Stone Weight: | 0.50CTOPAL |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Opal |
DIAMOND & MOCHA DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.17CT |
| Stone Weight: | 0.35CTMCH.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | MochaDiamond |
PERIDOT & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.45CT |
| Stone Weight: | 4.20CTPDT |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Peridot |
RHODOLITE & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.45CT |
| Stone Weight: | 4.90CTRHD |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Rhodolite |
GARNET & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.45CT |
| Stone Weight: | 4.60CTGNT |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Garnet |
OPAL & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.30CT |
| Stone Weight: | 1.40CTOPAL |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Opal |
OPAL & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.31CT |
| Stone Weight: | 1.20CTOPAL |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Opal |
SAPPHIRE & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.12CT |
| Stone Weight: | 1.00CTSP |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Sapphire |
OPAL & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.12CT |
| Stone Weight: | 0.50CTOPAL |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Opal |
GARNET & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.30CT |
| Stone Weight: | 4.70CTGNT |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Garnet |
OPAL & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.30CT |
| Stone Weight: | 2.85CTOPAL |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Opal |
BLUE DIAMOND & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.17CT |
| Stone Weight: | 0.23CTBLU.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | BlueDiamond |
BLUE DIAMOND & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.30CT |
| Stone Weight: | 0.32CTBLU.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | BlueDiamond |
BLUE DIAMOND & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.20CT |
| Stone Weight: | 0.98CTBLU.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | BlueDiamond |
BLUE DIAMOND & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.50CT |
| Stone Weight: | 1.35CTBLU.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | BlueDiamond |
BLUE DIAMOND & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.60CT |
| Stone Weight: | 0.15CTBLU.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | BlueDiamond |
DIAMOND & MOCHA DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.12CT |
| Stone Weight: | 0.33CTMCH.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | MochaDiamond |
BLUE DIAMOND & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.30CT |
| Stone Weight: | 0.32CTBLU.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | BlueDiamond |
OPAL & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.22CT |
| Stone Weight: | 1.10CTOPAL |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Opal |
PERIDOT & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.30CT |
| Stone Weight: | 1.25CTPDT |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Peridot |
OPAL & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.30CT |
| Stone Weight: | 0.90CTOPAL |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Opal |
EMERALD & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.30CT |
| Stone Weight: | 1.10CTEM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Emerald |
PERIDOT & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.16CT |
| Stone Weight: | 2.00CTPDT |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Peridot |
EMERALD & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.77CT |
| Stone Weight: | 1.80CTEM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Emerald |
BLUE DIAMOND & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.26CT |
| Stone Weight: | 0.24CTBLU.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | BlueDiamond |
BLUE DIAMOND & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.10CT |
| Stone Weight: | 0.16CTBLU.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | BlueDiamond |
BLUE DIAMOND & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.48CT |
| Stone Weight: | 1.52CTBLU.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | BlueDiamond |
DIAMOND & BLUE DIA HEART RING
| Diamond Weight: | 0.06CT |
| Stone Weight: | 0.20CTBLU.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | BlueDiamond |
BLUE DIAMOND & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.47CT |
| Stone Weight: | 0.53CTBLU.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | BlueDiamond |
DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.50CT |
| Stone Weight: | |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Diamond |
DIAMOND & MOCHA DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.21CT |
| Stone Weight: | 0.44CTMCH.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | MochaDiamond |
DIAMOND & MOCHA DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.44CT |
| Stone Weight: | 0.95CTMCH.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | MochaDiamond |
DIAMOND & MOCHA DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.30CT |
| Stone Weight: | 0.24CTMCH.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | MochaDiamond |
MULTI COLOR DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 40PT+55BR |
| Stone Weight: | 0.55CTBLK.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | BlackDiamond |
DIAMOND & MOCHA DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.20CT |
| Stone Weight: | 0.35CTMCH.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | MochaDiamond |
SMOKY QUARTZ & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.10CT |
| Stone Weight: | 1.00CTSMK |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | Round |
| StoneType: | SmokyQuartz |
RHODOLITE & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.20CT |
| Stone Weight: | 4.90CTRHD |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Rhodolite |
OPAL & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.20CT |
| Stone Weight: | 2.60CTOPAL |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Opal |
OPAL & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.18CT |
| Stone Weight: | 3.00CTOPAL |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Opal |
DIAMOND & MOCHA DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.15CT |
| Stone Weight: | 0.48CTMCH.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | MochaDiamond |
DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.18CT |
| Stone Weight: | |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | Round |
| StoneType: | Diamond |
FANCY DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.24CT |
| Stone Weight: | 0.50MCH+0.30BLK |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | BlackDiamond |
OPAL & DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 0.42CT+200B |
| Stone Weight: | 6.50CTOPAL |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | Opal |
MOCHA DIAMOND RING
| Diamond Weight: | |
| Stone Weight: | 0.60CTMCH.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | MochaDiamond |
MOCHA DIAMOND RING
| Diamond Weight: | |
| Stone Weight: | 0.85CTMCH.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | MochaDiamond |
DIAMOND & MOCHA DIAMOND RING
| Diamond Weight: | 1.85CT |
| Stone Weight: | 3.40CTMCH.D |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| StoneShape: | |
| StoneType: | MochaDiamond |
Showing 5377–5424 of 5889 resultsSorted by latest
Frequently Asked Questions
Start by considering the recipient’s personal style – whether they prefer classic, bold, minimalist, or gemstone-rich designs. You can also filter by metal type, stone, and price to narrow your search. With thousands of options, the category makes it easy to find something meaningful for any occasion.
White gold, yellow gold, and rose gold are the most commonly chosen metals, each offering a distinct look. White gold feels modern and sleek, yellow gold has a timeless appeal, and rose gold adds a warm, romantic touch. Your choice depends on the wearer’s skin tone, style preference, and whether they already own similar jewelry.
Yes – diamond rings in this collection are sourced from reputable suppliers and crafted with strict quality standards. Many rings feature natural diamonds, while others include lab-grown options for added value. Each piece is designed to offer exceptional brilliance and durability.
Fashion rings are designed for everyday style and come in a wide range of colors, settings, and gemstones. Engagement rings typically feature a more prominent center stone and symbolic designs meant for long-term wear. This category includes both, so you can explore based on your intent.
Choose a gemstone based on color preference, symbolism, or birthstone significance. Options include sapphire, ruby, emerald, aquamarine, opal, morganite, and more, each offering a unique look. Filtering by stone type helps you quickly find rings that match your taste.
Most fine jewelry purchases include manufacturer warranties or store-backed service support. Joe’s Jewelry also offers professional cleaning, inspections, and repair services. Checking the product details or contacting customer support will help you understand exactly what’s included.



