Showing 289–300 of 300 resultsSorted by latest
TRACE TOUCH GTS ALUM BL RB BK ARAB IND
| Reference: | T081.420.97.057.00 |
| Product Family: | T-Race Touch |
| Diameter: | 36mm to 42.9mm |
| Length: | 42.15mm |
| Width: | 42.15mm |
| Thickness: | 13.46mm |
| Case Material: | Aluminium |
| Crystal: | Sapphire Crystal |
| Dial Description: | Black Dial with Arabic + Index Numerals |
| Numerals: | Arabic + Index |
| Date: | Yes |
| Chronograph: | Yes |
| Swiss Made: | Yes |
| Bracelet / Strap: | Black Rubber Strap with Standard Buckle |
| Buckle: | Standard Buckle |
| Movement Caliber: | ETA E49.301 |
| Battery Life: | Renata CR 2032-N |
| Power Reserve: | No |
| Functions Summary: | EOL, Compass, Tide, Chrono Split and Lap (logbook), 2 Countdown Timers, 2 Alarms, Perpetual Calendar, Second Time Zone and Backlight Functions |
| Warranty: | Limited 2-year |
| Gender: | Men |
| Water Resistance: | 100m/330ft/10bar |
$575
QUICK SS BK PVD BK LTH ST BK ARAB IND
| Reference: | T095.417.36.057.00 |
| Product Family: | Tissot Quickster |
| Diameter: | 36mm to 42.9mm |
| Length: | 42mm |
| Width: | 42mm |
| Thickness: | 10.72mm |
| Case Material: | 316L Stainless Steel with PVD Coating |
| Crystal: | Scratch-Resistant Sapphire Crystal |
| Dial Description: | Black Dial with Arabic + Index Numerals |
| Numerals: | Arabic + Index |
| Date: | Yes |
| Chronograph: | Yes |
| Swiss Made: | Yes |
| Bracelet / Strap: | Black Leather Strap |
| Buckle: | Standard Buckle |
| Movement Caliber: | ETA G10.211 |
| Battery Life: | Renata 394 |
| Power Reserve: | No |
| Functions Summary: | Chronograph, Date |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Gender: | Men |
| Water Resistance: | 100m/330ft/10bar |
$495
TRADIT GTS SS BK LTH BK ARAB IND CHR
| Reference: | T063.617.16.057.00 |
| Product Family: | Tissot Tradition |
| Diameter: | 36mm to 42.9mm |
| Length: | 42mm |
| Width: | 42mm |
| Thickness: | 11.07mm |
| Case Material: | 316L Stainless Steel |
| Crystal: | Domed Scratch-Resistant Sapphire Crystal |
| Dial Description: | Black Dial with Arabic + Index Numerals |
| Numerals: | Arabic + Index |
| Date: | Yes |
| Chronograph: | Yes |
| Swiss Made: | Yes |
| Bracelet / Strap: | Black Leather Strap |
| Buckle: | Butterfly Clasp |
| Movement Caliber: | ETA G10.211 |
| Battery Life: | Renata 394 |
| Power Reserve: | No |
| Functions Summary: | Chronograph, Date |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Gender: | Men |
| Water Resistance: | 30m/100ft/3bar |
$450
T-TOUCH SOLAR TIT BK LTH BK CARB IND MUL
| Reference: | T091.420.46.051.01 |
| Product Family: | T-Touch Solar |
| Diameter: | Over 43mm |
| Length: | 45mm |
| Width: | 45mm |
| Thickness: | 13mm |
| Case Material: | Titanium w/ PVD coating |
| Crystal: | Sapphire Crystal |
| Dial Description: | Black Dial with Index Numerals |
| Numerals: | Index |
| Date: | Yes |
| Chronograph: | Yes |
| Swiss Made: | Yes |
| Bracelet / Strap: | Black Leather Strap with Butterfly clasp with push buttons |
| Buckle: | Butterfly clasp with push buttons |
| Movement Caliber: | ETA E84.301 |
| Battery Life: | Renata LMR2016 |
| Power Reserve: | No |
| Functions Summary: | EOL, Meteo, Altimeter, Altitude Difference Meter, Compass, Regatta, Countdown Timer, Chronograph Split and Lap (log book), 2 Alarms, Backlight, Second Time Zone, Perpetual Calendar with day and week indicator, and accumulator charge indicator. |
| Warranty: | Limited 2-year |
| Gender: | Men |
| Water Resistance: | 100m/330ft/10bar |
$1,150
T-TOUCH SOLAR TIT BR BK CARB IND MULTI
| Reference: | T091.420.44.051.00 |
| Product Family: | T-Touch Solar |
| Diameter: | Over 43mm |
| Length: | 45mm |
| Width: | 45mm |
| Thickness: | 13mm |
| Case Material: | Titanium w/ PVD coating |
| Crystal: | Sapphire Crystal |
| Dial Description: | Black Dial with Index Numerals |
| Numerals: | Index |
| Date: | Yes |
| Chronograph: | Yes |
| Swiss Made: | Yes |
| Bracelet / Strap: | Titanium Bracelet with Butterfly clasp with push buttons |
| Buckle: | Butterfly clasp with push buttons |
| Movement Caliber: | ETA E84.305 |
| Battery Life: | Renata LMR2020 |
| Power Reserve: | No |
| Functions Summary: | EOL, Meteo, Altimeter, Altitude Difference Meter, Compass, Regatta, Countdown Timer, Chronograph Split and Lap (log book), 2 Alarms, Backlight, Second Time Zone, Perpetual Calendar with day and week indicator, and accumulator charge indicator. |
| Warranty: | Limited 2-year |
| Gender: | Men |
| Water Resistance: | 100m/330ft/10bar |
$1,250
T-RACE G10 GTS SS RB SL ARAB IND CHR
| Reference: | T048.417.27.037.00 |
| Product Family: | T-Race Men's |
| Diameter: | Over 43mm |
| Length: | 45.3mm |
| Width: | 50.26mm |
| Thickness: | 12.17mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Crystal: | Scratch-Resistant Sapphire Crystal |
| Dial Description: | Silver Dial with Arabic + Index Numerals |
| Numerals: | Arabic + Index |
| Date: | Yes |
| Chronograph: | Yes |
| Swiss Made: | Yes |
| Bracelet / Strap: | Black Rubber Strap with Folding Clasp with Push Buttons |
| Buckle: | Folding Clasp with Push Buttons |
| Movement Caliber: | Quartz ETA G10.211 |
| Battery Life: | 38 Months |
| Power Reserve: | No |
| Functions Summary: | Chronograph, Date |
| Warranty: | Limited 2-year |
| Gender: | Men |
| Water Resistance: | 100m/330ft/10bar |
$650
TRACE TOUCH GTS SS BK RB WH INDARB MULTI
| Reference: | T081.420.17.057.01 |
| Product Family: | T-Race Touch |
| Diameter: | 36mm to 42.9mm |
| Length: | 42.15mm |
| Width: | 42.15mm |
| Thickness: | 13.45mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Crystal: | Tactile scratch-resistant sapphire crystal with antireflective coating |
| Dial Description: | Black Dial with Index + Arabic Numerals on a digital screen |
| Numerals: | Arabic + Index |
| Date: | No |
| Chronograph: | No |
| Swiss Made: | Yes |
| Bracelet / Strap: | Black Rubber Strap with standard buckle |
| Buckle: | standard buckle |
| Movement Caliber: | Quartz ETA E49.302 |
| Battery Life: | No |
| Power Reserve: | No |
| Functions Summary: | EOL, Compass, Tide, Chrono Split and Lap (logbook), 2 Countdown Timers, 2 Alarms, Perpetual Calendar, Second Time Zone and Backlight Functions |
| Warranty: | Limited 2-year |
| Gender: | Men |
| Water Resistance: | 100m/330ft/10bar |
$575
PRS 516 GTS CHRONO BLK PVD CARBONE
| Reference: | T100.417.37.201.00 |
| Product Family: | Tissot PRS 516 |
| Diameter: | 36mm to 42.9mm |
| Length: | 42mm |
| Width: | 42mm |
| Thickness: | 12.12mm |
| Case Material: | 316L Stainless Steel with Black PVD Coating and Ceramic Bezel |
| Crystal: | Scratch-Resistant Sapphire Crystal with Anti-Reflective Coating |
| Dial Description: | Black Carbon Dial with Index Numerals |
| Numerals: | Index |
| Date: | Yes |
| Chronograph: | Yes |
| Swiss Made: | Yes |
| Bracelet / Strap: | Black Rubber Strap |
| Buckle: | Folding Clasp with Push-Buttons |
| Movement Caliber: | ETA G10.212 |
| Battery Life: | Renata 394 |
| Power Reserve: | No |
| Functions Summary: | Date, Chronograph |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Gender: | Men |
| Water Resistance: | 100m/330ft/10bar |
$625
TISSOT Couturier Chronograph Watch
| Reference: | T035.617.11.051.00 |
| Product Family: | Tissot Couturier |
| Diameter: | 36mm to 42.9mm |
| Length: | 41mm |
| Width: | 41mm |
| Thickness: | 10.95mm |
| Case Material: | 316L Stainless Steel |
| Crystal: | Scratch-Resistant Sapphire Crystal |
| Dial Description: | Black Dial with Index Numerals |
| Numerals: | Index |
| Date: | Yes |
| Chronograph: | Yes |
| Swiss Made: | Yes |
| Bracelet / Strap: | 316L Stainless Steel Bracelet |
| Buckle: | Butterfly Clasp with Push Buttons |
| Movement Caliber: | ETA G10.211 |
| Battery Life: | Renata 394 |
| Power Reserve: | No |
| Functions Summary: | Chronograph, Date |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Gender: | Men |
| Water Resistance: | 100m/330ft/10bar |
$575
T-RACE G10 GTS SS RB BL ARAB IND CHR
| Reference: | T048.417.27.057.00 |
| Product Family: | T-Race Men's |
| Diameter: | Over 43mm |
| Length: | 45.3mm |
| Width: | 50.26mm |
| Thickness: | 12.17mm |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Crystal: | Scratch-Resistant Sapphire Crystal |
| Dial Description: | Black Dial with Arabic + Index Numerals |
| Numerals: | Arabic + Index |
| Date: | Yes |
| Chronograph: | Yes |
| Swiss Made: | Yes |
| Bracelet / Strap: | Black Rubber Strap with Folding Clasp with Push Buttons |
| Buckle: | Folding Clasp with Push Buttons |
| Movement Caliber: | Quartz ETA G10.211 |
| Battery Life: | 38 Months |
| Power Reserve: | No |
| Functions Summary: | Chronograph, Date |
| Warranty: | Limited 2-year |
| Gender: | Men |
| Water Resistance: | 100m/330ft/10bar |
$650
T-RACE G10 GTS PVD RG BK RB BK ARAB IND
| Reference: | T048.417.27.057.06 |
| Product Family: | T-Race Men's |
| Diameter: | Over 43mm |
| Length: | 45.3mm |
| Width: | 50.26mm |
| Thickness: | 12.17mm |
| Case Material: | Stainless Steel/PVD Coating |
| Crystal: | Scratch-Resistant Sapphire Crystal |
| Dial Description: | Black Dial with Arabic + Index Numerals |
| Numerals: | Arabic + Index |
| Date: | Yes |
| Chronograph: | Yes |
| Swiss Made: | Yes |
| Bracelet / Strap: | Black Rubber Strap with Folding Clasp with Push Buttons |
| Buckle: | Folding Clasp with Push Buttons |
| Movement Caliber: | Quartz ETA G10.211 |
| Battery Life: | 38 Months |
| Power Reserve: | No |
| Functions Summary: | Chronograph, Date |
| Warranty: | Limited 2-year |
| Gender: | Men |
| Water Resistance: | 100m/330ft/10bar |
$750
Showing 289–300 of 300 resultsSorted by latest



